Zašto su polarni medvjedi bijeli

Zašto su polarni medvjedi bijeli

Znate li zašto su polarni medvjedi bijeli?

Polarni medvjedi najveći su kopneni mesožderi na svijetu. Mogu preživjeti na najsurovijem i najhladnijem Arktiku, gdje temperature u određeno doba godine dosežu i minus 50°C. Iako polarni i smeđi medvjedi imaju zajedničke pretke, polarni medvjed je svoju evolucijsku transformaciju započeo prije 500 tisuća godina. Najzanimljivija i najznačajnija stvar koja je proizašla iz njihove cjelokupne evolucije vezana je uz boju njihovog krzna. Zašto su polarni medvjedi bijeli? Iako mnogi misle da je krzno ovih životinja bijele boje, one su u biti prozirne, dok im je koža crne boje. Polarni medvjedi nemaju bijeli pigment u dlaci, one su zapravo prozirne, tj. šuplje. Njihovo krzno izgleda bijelo jer zrak unutar krzna reflektira valne duljine svjetlosti, što je razlog zašto su polarni medvjedi bijeli. Kako bi mogao izdržati oštru arktičku hladnoću i održati tjelesnu temperaturu od 37 stupnjeva C, bilo mu je potrebno mnogo prilagodbi. Njihova jedinstvena karakteristika je, primjerice, aktiviranje različitih razina hibernacije, što štedi energiju i dovodi do metaboličkih promjena u njihovom tijelu.

Zašto su polarni medvjedi bijeli na području gdje žive

Kada govorimo o tome zašto su polarni medvjedi bijeli, moramo malo bolje pogledati krzno ovih sisavaca. Treba znati da se sastav njihove dlake sastoji od gustog primarnog i sekundarnog sloja. Primarni sloj se sastoji od kratkih i tanjih dlačica, dok vanjski sloj, odnosno sekundarni sloj ima duže dlačice i one prekrivaju prvi ili primarni sloj. Dakle, ove vrste dlaka su doslovno bezbojne, jer nemaju pigmentaciju. Kao i kod drugih životinja koje žive na oštroj i ekstremnoj hladnoći, ova vrsta duge dlake ima jedinstvenu karakteristiku, jer je njena struktura šuplja. Budući da je ispunjena zrakom, to im omogućuje smanjenje gubitka tjelesne topline, a s druge strane uzrokuje raspršivanje sunčeve svjetlosti i vidljivu bijelu boju njihovog krzna. Zbog prozirnosti dlake, sunčeva svjetlost može doprijeti do kože, grijući polarnog medvjeda, a ujedno mu osigurava kamuflažu u snijegu, što mu olakšava dohvat plijena. Stoga je razlog zašto su polarni medvjedi bijeli jedinstvene karakteristike njihovog krzna.

Zašto su polarni medvjedi bijeli na Arktiku

Znajući odgovor na pitanje zašto su polarni medvjedi bijeli, moramo se osvrnuti na činjenicu da oni imaju najgušće krzno među medvjedima. Njihovi debeli slojevi masti i poznato krzno griju ih i skrivaju od infracrvenih senzora. Polarni medvjedi tako dobro izoliraju toplinu da postaju gotovo potpuno nevidljivi u infracrvenom svjetlu. Ova nevidljivost je zbog sposobnosti njihovog tijela da zadrži toplinu. S vrlo debelim slojem masti i gustim slojem primarnog krzna, malo topline se gubi na vanjskim dijelovima krzna, čineći polarnog medvjeda nevidljivim. Šuplje krzno, koje pomaže u izolaciji kože, ima tendenciju da požuti kada se polarni medvjedi hrane tuljanima. Još jedna važna karakteristika polarnog medvjeda je dvoslojno krzno. Pruža izvrsnu toplinsku izolaciju u vodenom okruženju, čime se sprječava kontakt kože s hladnom vodom. Kada polarni medvjed pliva u oceanu, vanjski sloj krzna štiti unutarnji sloj krzna od smočenja. Nakon što izađe iz vode, samo mora brzo protresti svoje tijelo. Osim zanimljivosti zašto su polarni medvjedi bijeli, postoji niz drugih jedinstvenih karakteristika ove životinje. Ali ovim veličanstvenim stvorenjima prijeti izumiranje zbog klimatskih promjena. Svjetski stručnjaci upozoravaju da bi polarni medvjedi na Arktiku mogli izumrijeti u roku od 50 do 100 godina.


Tagovi: