Zatajenje bubrega – uzrok, simptomi, liječenje
Uzroci zbog kojih može nastati zatajenje bubrega
Zdravlje bubrega posebno je važno u cjelokupnom zdravlju našeg tijela, a najvažnije funkcije bubrega jesu filtracija krvi i održavanje ravnoteže vode u tijelu. Rad bubrega povezan je s drugim vitalnim organima kao što su jetra, pluća i srce. Sva krv koja prolazi kroz organizam filtrira se kroz naše bubrege. Postoji mnogo bolesti bubrega, većina bolesti bubrega sporo napreduje ali je važno dijagnozu postaviti na vrijeme jer se na taj način vrlo uspješno bubrezi mogu liječiti. Kada su bubrezi bolesni oni nisu normalno sposobni filtrirati otpadne tvari iz krvi. Ako bubrezi polagano ili brzo izgube svoju funkciju govorimo o zatajenju bubrega.
Zatajenje bubrega može biti akutno i kronično. Akutno zatajenje ili akutno otkazivanje bubrega može se brzo razviti, samo u toku nekoliko sati ili nekoliko dana, najčešće se događa kod već hospitaliziranih osoba, kritično bolesnih pacijenata s potrebom intenzivne njege. Akutno zatajenje bubrega opasno je zdravstveno stanje koje zahtijeva intenzivno liječenje. Kod kroničnog zatajenja bubrega događa se postupni gubitak funkcije bubrega, često kao posljedica ponavljanja upala koje su tijekom više godina postepeno oštećivale bubrege. Krajnji stadij zatajenja bubrega opasan je po život te je potrebno umjetno filtriranje uz postupak dijalize ili je neophodna transplantacija bubrega.
Otkazivanje ili zatajenje bubrega, koji su simptomi
Prvi simptomi koji ukazuju na probleme s radom bubrega ili da je u pitanju zatajenje bubrega jesu poteškoće s mokrenjem, promijenjena boja urina te bolovi u predjelu mjehura ili bočno, a bolovi se mogu širiti prema trbuhu. Dijabetes, povišeni krvni tlak, ateroskleroza, povećane masnoće u krvi, anemija, bolesti su zbog kojih najčešće može doći do oboljenja bubrega te i do zatajenja bubrega. Kod bolesti zatajenje bubrega simptomi nisu specifični već se kako bolest napreduje primjećuju kod pacijenata poteškoće u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, mogu se pojaviti mučnine, umor, poremećaji spavanja i smanjen apetit.
Ukoliko osjećate povećanu učestalost mokrenja, smanjenu količinu urina, teško kontrolirate mokrenje ili osjećate napinjanje prilikom mokrenja, osobito ako je i boja urina umjesto normalne žute boje promijenjena, velika je vjerojatnost da imate bolesne bubrege. Simptomi zatajenja bubrega mogu biti i zadržavanje tekućine, otečene noge, gležnjevi i stopala, zatim pospanost, zbunjenost, kratkoća daha, bol i pritisak u prsima, napadaji ili koma u teškim slučajevima. Kod kroničnog zatajenja bubrega simptomi mogu biti i problemi sa spavanjem, trzaji mišića, grčevi, svrbež tijela i visoki krvni tlak. Ponekad nema jasnih i vidljivih simptoma zatajenja bubrega a bolest se može otkriti jedino pomoću laboratorijskih pretraga.
Kako se liječi zatajenje bubrega
Akutno zatajenje bubrega zahtijeva hospitalizaciju, a tijek liječenja u bolnici ovisi o obliku akutnog zatajenja bubrega i o brzini oporavka. Potrebno je identificirati bolest ili ozljedu koja je eventualno uzrok zatajenja bubrega kako bi se poduzelo liječenje dok se bubrezi ne oporave. U cilju liječenja bubrega koriste se lijekovi za snižavanje krvnog tlaka, lijekovi za snižavanje razine kolesterola, za liječenje anemije i diuretici kako bi pomogli izbaciti višak tekućine iz tijela. Na žalost kada su bubrezi toliko bolesni da dolazi do kroničnog zatajenja odnosno otkazivanja bubrega ostaju jedino dvije opcije liječenja a to su dijaliza kojom se uklanjanju otpadne tvari i tekućine iz krvi ili transplantacija bubrega odnosno kirurški zahvat presađivanja bubrega iz tijela donora. Kao i kod mnogih drugih bolesti prevencija je od velikog značaja za zdravlje naših bubrega.
Zatajenje bubrega vrlo je opasno zdravstveno stanje, a nekim od preventivnih koraka svakako se može bar ublažiti stadij bolesti, u velikom broju slučajeva i bolest sasvim izbjeći. Za zdravije bubrege važan je prestanak pušenja kod pušača, zatim smanjenje tjelesne težine kod pretilih osoba, smanjenje unosa soli, unos dovoljne količine tekućine, dovoljna hidracija organizma, kontrola razine šećera u krvi, zdrava prehrana, kontrola uzimanja lijekova protiv bolova. Puno se krećite, osobito na svježem zraku, vodite aktivan život za vaše aktivne i zdrave bubrege!
Tagovi: