Zbogom ili s bogom?

Zbogom ili s bogom?

Pisanje riječi može biti prilično zbunjujuće, pogotovo kada se radi o sastavljenim riječima. Jedna od takvih riječi je i pozdrav na odlasku - zbogom. Mnogi se pitaju kako se pravilno piše - s bogom ili bez njega.U hrvatskom jeziku postoje tri načina pisanja riječi - nesastavljeno, sastavljeno i polusloženo.

Nesastavljeno pisanje podrazumijeva da se riječi pišu odvojeno, s bjelinom između, kao što su primjerice: ne radi, ne želi, ne vidimo. Sastavljeno pisanje riječi znači da se riječi pišu bez bjeline između, kao što su: nejasan, neparan, nepismenost, neuroznanost. Polusloženice se pišu sa spojnicom, kao što su: tabu-tema, top-model i druge.Pozdrav na odlasku, zbogom, nastaje od prijedloga s i imenice Bog.

Kada se spoje, događa se glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti te od s + bogom nastaje oblik zbogom. Kao pozdrav, uvriježen je uzvik zbogom. Međutim, može se čuti i oblik s bogom u konstrukcijama kao što su: Dijete, idi s bogom, Gdje god da je išla, išla je s bogom, i sl.U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše pozdrav zbogom.

Pravilno je pisati prijedložni izraz s bogom, kao u primjerima: biti nasamo s bogom, razgovarati s bogom, idi s bogom, ostani s bogom, i tako dalje.Sada kada znamo kako se pravilno piše pozdrav na odlasku, možemo ga koristiti u svakodnevnom govoru. Bez obzira na to pišemo li ga s bogom ili bez njega, važno je da koristimo pozdrav na odlasku kada se opraštamo od nekoga. Možda se čini sitnicom, ali pravilno pisanje riječi može utjecati na našu komunikaciju i način na koji nas drugi percipiraju. Stoga, zbogom ili s bogom - važno je da se opraštamo na pristojan način.