Što je žutica
Što je žutica
Žutica ili kako se u medicini još naziva hiperbilirubinemija je nakupljanje bilirubina u tijelu koje će izazvati klasične simptome žutilo kože i bjeloočnica. Ovo nije bolest, ali jest simptom nekih drugih bolesti koje upućuju na metabolički poremećaj u organizmu. Najčešće je poremećaj koji uključuje žuticu povezan na poremećajem rada jetre u kojoj se bilirubin razgrađuje.
Bilirubin, žuti pigment koji nastaje kao nusprodukt razgradnje mrtvih crvenih krvnih stanica u jetri kod poremećaja jetra neće moći odstraniti višak bilirubina i dolazit će do nakupljanja i pojave žutice.
Tri su glavna uzročnika za pojave žutica, prvo je da se bilirubin nakuplja jer jetra ne funkcionira normalno pa ne stigne preraditi bilirubin i izlučiti ga iz tijela što upućuje na to da crvene krvne stanice odumiru u prevelikom broju. Uzrok tome mogu biti hemoliza, malarija, reakcija na neke lijekove, srpasta anemija, autoimuni poremećaj, talasemija. Drugi uzrok tome može biti začepljenje žučnih vodova bilo zbog bolesti ili kamenaca. A treći uzrok su hepatocelularne žutice koje pokazuju da postoje patološka stanja sa jetrom i njenom poremećenom funkcijom.
Žutica simptomi
Kada se pojavi žutica ona ima prvo svoje osnovne simptome, a to su žutilo kože i bjeloočnica, blijeda boja stolice i tamni urin. Žutu boju kože i žutilo u bjeloočnicama će se vrlo brzo primijetiti, a boju stolice i boju urina treba pratiti, te se hitno obratiti liječniku jer jetra je vitalan organ bez kojeg ljudski organizam ne može funkcionirati. Ukoliko dođe do otkazivanja jetre za čovjeka ishod je smrtan, ukoliko se ne obavi transplantacija jetre ili na vrijeme izliječi bolest zbog koje je došlo do disfunkcije jetre.
Uz osnovne simptome kod pojave žutica moguća je i visoka tjelesna temperatura, uz osjećaj hladnoće. Bolovi u trbuhu i neobjašnjiv gubitak tjelesne težine također su česti simptomi, uz gubitak apetita i mučnine i povraćanja. Simptomi mogu biti simptomima gripe jer se mogu pojaviti i bolovi u mišićima i zglobovima. Svrbež kože također je još jedan od simptoma koji se uz žutilo može pojaviti kao simptom žutice.
Žutica liječenje
Žutica se liječi ovisno o uzroku koji je osnovna bolest uzrokovala pojavu žutice. Ako se radi o poremećaju rada jetre dijagnosticirat će se o kakvom se poremećaju jetre radi pa će se terapija liječenja propisati za liječenje jetre ukoliko je liječenje moguće. Kada je u pitanju začepljenje žučovoda ustanovit će se uzrok začepljenja žučovoda te se liječenje orijentirati na to začepljenje. Rak gušterače se može liječiti kirurškom operacijom te onkološkim lijekovima.
Ako žutica ima uzrok u hepatitisu liječit će se hepatitis, jednako tako ako je došlo do trovanja jetre i ciroze jetre ustanovit će se stupanj oštećenja jetre, te mogućnost njenog regeneriranja. Naime jetra je jedan od organa u ljudskom tijelu koja ima sposobnost obnavljanja ukoliko oštećenja nisu prevelika.
Također, ovisno o vrsti žutice će se liječiti u skladu sa vrstom ako se ne radi o nekoj patološkoj bolesti. Kod lakših će se slučajeva moguće koristiti fototerapija, terapija svijetlom sa ciljem uklanjanja bilirubina, dok kod težih slučajeva će biti potrebna transfuzija krvi.
Tagovi: